Syyskokouksessa käännettiin katse kohti vuotta 2026

26.11.25 | Ajankohtaista

Maanantaina 24.11.25 kokoonnuimme Mataralle sääntömääräisen syyskokouksen merkeissä. Kokouksessa tarkastelimme vuoden 2026 suunnitelmia ja teimme päätöksiä mm. tulevan kauden hallituksen kokoonpanosta.

Ensi vuosi tuo mukanaan uusia tuulia, mutta sama vanha tekemisen meininki jatkuu. Meillä on edelleen käynnissä tuttuja hankkeita. Wanted! Lainsuojattomat lähiluonnossa -hankkeessa jatkamme haitallisten vieraslajien nujertamista Laukaan, Muuramen, Uuraisten ja Jyväskylän maaseutualueilla. Tavoitteena on järjestää vähintään 50 erilaista talkootapahtumaa tai infotilaisuutta kesän aikana. Hyvän huomisen kylät -hanketta pyöritellään yhdessä Väentupa Ry:n kanssa Laukaan kylillä. Hankkeessa tehdään erilaisia ilmasto-, luonto- ja kiertotaloustekoja. Myös uusia hankehakuja on vireillä.

Heti vuoden alussa teemme ison peliliikkeen ja muutamme Mataralta Vaajakoskelle, vanhalle Tikkutehtaalle. Saamme sieltä isommat tilat käyttöömme ja niiden hyödyntämiseen meillä on paljon kivoja ideoita, joista sitten lisää tuonnempana. Tervetuloa kuitenkin visiitille, jahka saamme paikat kuntoon!

Hallituksen puheenjohtajana jatkaa Tarja Hyötyläinen ja vanhoina jäseninä jatkavat Pirjo Jämsen-Ahonen, Päivi Kosunen, Marika Ristonmaa, Johanna Koskiaho ja Ellen Tuikkanen. Uusina jäseninä aloittavat Emilia Sointiola ja Päivi Paakkari. Varajäseniksi syyskokous valitsi Salla Ahosen ja Tutta Oittisen.

Jäsenmaksua yhdistys ei edelleenkään peri, vaan jäseneksemme voi liittyä huoletta vaikkapa tämän linkin kautta. Tervetuloa mukaan!