Teini-ikäistä Japaa juhlitaan Pyhä-Häkin retken ja syyskokouksen merkeissä

Jyväskylän kestävä kehitys JAPA ry täyttää tänä syksynä 15 vuotta. Teini-ikään ehtinyt yhdistys edistää kestävää kehitystä Jyväskylän seudulla asukaslähtöisesti erilaisten hankkeiden, kampanjoiden ja tapahtumien puitteissa.

– Toimimme lähellä asukkaita ja teemme työtämme heille, heidän kanssaan. Toimintamme keskiössä on hyvä yhteistyö Jyväskylän kaupungin eri yksiköiden kanssa, sanoo Japa ry:n koordinaattori Anna Sarkkinen.

Vuosien varrella yhdistys on muun muassa perustanut lähiruokapiirejä eri puolille Keski-Suomea ja edistänyt kestävää liikkumista perustamalla Lastipyörälainaamon. Kaupungin kanssa tehtävästä laaja-alaisesta toiminnasta mainittakoon jäteneuvonnan ja joukkoliikenteen asukasyhteistyö.

Lähde retkelle 10.9. Pyhä-Häkin kansallispuistoon!

Juhlavuoden kunniaksi Japa järjestää lauantaina 10.9. retken Pyhä-Häkin kansallispuistoon Saarijärvelle. Maksuton retki on avoin kaikille jyväskyläläisille sekä Japan perustamien lähiruokapiirien aktiiveille muualla maakunnassa. Mukaan mahtuu 40 ensimmäiseksi ilmoittautunutta. Retkellä tutustutaan kansallispuistoon oppaiden johdolla ja nautitaan nuotiolla tehtyjä herkkuja. Retken oppaina toimivat Jämsän ammattiopiston eräopasopiskelijat. Paluumatkalla pysähdytään Lannevedellä ostoksille Osta tilalta –päivän merkeissä. Retkelle voi ilmoittautua joko osoitteessa www.japary.fi tai soittamalla Japan toimistoon puh. 045 320 6540.

Syyskokouksessa 14.11. juhlitaan kunniajäseniä ja visioidaan tulevaa

Japan juhlat jatkuvat syyskokouksen merkeissä maanantaina 14.11. Lutakon Leidissä, Schaumanin puistotie 2 A. Ennen kokousta juhlitaan yhdistyksen kunniajäseniä ja visioidaan tulevaa. Japa ry on edistänyt kestävää kehitystä jyväskylässä jo 15 vuotta. Miten yhdistys voisi edistää kestävää kehitystä seuraavat 15 vuotta? Tule visioimaan, miltä Japan toiminta näyttää vuonna 2030.

Kokouksessa käsitellään yhdistyslain mukaiset asiat ja valitaan Japalle uusi puheenjohtaja. Lisäksi yhdistyksen hallitukseen valitaan uusia jäseniä erovuoroisten tilalle. Kokoukseen ovat tervetulleita niin vanhat kuin uudet jäsenet sekä kaikki yhdistyksen toiminnasta, asukasyhteistyöstä ja kestävän kehityksen edistämisestä kiinnostuneet.

Kahvituksen vuoksi kokoukseen tulee ilmoittautua perjantaihin 4.11. mennessä osoitteeseen toimisto@japary.fi tai puhelimitse p. 0400 361 365.

Lisätietoja:

– koordinaattorit Anna Sarkkinen, 040 593 8541 tai Paula Wilkman, 040 036 1365, etunimi.sukunimi@jkl.fi, Jyväskylän kestävä kehitys JAPA ry